piątek, 15 kwietnia 2016

23/2016 Harlan Coben - Nieznajomy

wydawnictwo - Albatros
tłumaczenie - Robert Waliś
data wydania - 17 luty 2016
liczba stron - 416
moja ocena - 9/10

Podczas spotkania rodziców dzieci grających w lidze lacrosse, ojciec dwóch nastoletnich synów, prawnik Adam Price,zostaje zaczepiony przez nieznajomego mężczyznę. Twierdzi on, że przed laty żona Adama oszukała go, udając, że jest w ciąży. Nieznajomy przekazuje Adamowi dowody świadczące o prawdziwości swoich słów. Kiedy zaszokowany Adam doprowadza do konfrontacji z żoną, ta początkowo obiecuje mu wyjaśnienia, lecz wkrótce znika bez śladu. Kontaktuje się z nim jedynie za pomocą SMS-a prosząc, aby mąż jej nie szukał. Adam oraz jego synowie są zdruzgotani niespodziewaną ucieczką Corinne.
Tymczasem nieznajomy wyjawia wstydliwe tajemnice kolejnych osób. Wkrótce Heidi Dunn, jedna z kobiet, którą tajemniczy człowiek powiadamia o podwójnym życiu córki, zostaje zamordowana. Po upływie zaledwie doby w innym mieście ginie kolejna ofiara. Przyjaciółka Heidi, policjantka Johanna Griffin, rozpoczyna samotne śledztwo i natrafia na trop grupy, na której czele stoi nieznajomy. Podążając ich śladem, dociera do Adama Price’a. Prawnik i policjantka jednoczą siły, tropiąc ludzi, którzy mogą znać miejsce pobytu zaginionej żony Adama.
Mężczyzna odkrywa coraz więcej nieznanych mu faktów z życia żony i uświadamia sobie, że niemal wszyscy wokół niego ukrywają jakieś tajemnice, zaś jedynym sposobem na poznanie prawdy jest odnalezienie nieznajomego mężczyzny, nawet gdyby miało to doprowadzić do zburzenia pozornie uporządkowanego świata, w jakim od lat żyje Adam.
opis: www.wydawnictwoalbatros.com 

Harlan Coben to zdecydowanie autor, dla którego jestem w stanie zarwać noc, ewentualnie dwie, albo spóźnić się gdzieś, zagapić pochłonięta lekturą. To autor, który sam w sobie jest marką, a jego książki są wydarzeniem na skalę światową. Mimo że "Nieznajomy" jest 416 stronicową pozycją, czyta się ją błyskawicznie. Styl tego amerykańskiego pisarza, jak również zawiłe wydarzenia są sukcesem książek Cobena i "Nieznajomy" nawet na milimetr nie odstępuje od poprzednich pozycji tego autora, które miałam przyjemność czytać. Mi brakuje tylko mojego ukochanego bohatera - Myrona Bolitara. No ale nie zawsze musi być idealnie :). Tak czy inaczej ta książka to rewelacyjny thriller, w którym tematem przewodnim jest prawda, internetowe przestępstwa i rozgrywki międzyludzkie.

Książka Harlana Cobena, w tym oczywiście "Nieznajomy" jest gwarancją udanego czasu, poświęconego na lekturę. Myślę że to zdecydowanie książka na rok 2016! Gorąco polecam.