piątek, 29 kwietnia 2016

Ewa Stachniak - Katarzyna Wielka. Gra o Władzę.


wydawnictwo - Znak Literanova
data wydania - 2012
liczba stron - 512
kategoria - biografia
moja ocena 8/10


Młodziutka, na pozór niewinna księżniczka Katarzyna przybywa na życzenie carycy Elżbiety do Pałacu Zimowego. Zostaje przedstawiona jako kandydatka na żonę Piotra - następcy rosyjskiego tronu. Wybór ten zdecydowanie nie wszystkim przypada do gustu. Aby przetrwać, musi przyswoić sobie reguły pałacowej gry i pamiętać o jednym: wszyscy oszukują.
Katarzyna Wielka to napisana z ogromnym rozmachem powieść, która pozwala zajrzeć, niczym przez dziurkę od klucza, do komnat i alków Pałacu Zimowego, by odkryć historię przemiany i dochodzenia do władzy jednej z najśmielszych/najbardziej bezwzględnych kobiet w historii.
/opis: www.znak.com.pl

To było moje pierwsze spotkanie z Ewą Stachniak, ale jakże udane. Katarzyna Wielka, to książka napisana z zapałem, czuć w niej klimat epoki, czuć oddanie autorki dla swojej postaci. Poznajemy tu zupełnie inną kobietę, niż ta, której obraz mamy utrwalony w głowach. W tej części, to jeszcze nie jest najpotężniejsza kobieta w tamtych czasach, to jeszcze nie jest ta bezwzględna władczyni zagarniająca nam Polakom tak wiele. To bardzo samotna i zmuszona do obrony siebie kobieta. To my czytając tę książkę widzimy jak na naszych oczach przechodzi swoją metamorfozę. Jak rodzi się jej potęga. Jak rośnie w niej zło.  
Książkę mimo sporych rozmiarów czyta się jednym tchem. Znajdziemy w niej wszystko, literaturę piękną, biografię, romans, kryminał. W dodatku dobre wydanie, jak i styl pisarki pozwalają na naprawdę sprawne czytanie tej pozycji.
Żal mi tylko, że pierwsza część zakończyła się tak szybko.  Ale za to ie mogę się już doczekać lektury kolejnej części pt. "Cesarzowa nocy. Historia Katarzyny wielkiej." 
Polecam.