piątek, 27 stycznia 2017

13/2017 Ostatnia mila - Dawid Baldacci / Wydawnictwo Dolnośląskie


Dawid Baldacci - Ostatnia mila
Cykl - Amos Decker (tom 2)
Seria - Ślady zbrodni
Wydawnictwo - Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania - 18.01.2017
liczba stron - 400
moja ocena - 9/10

"Ślady zbrodni" to zdecydowanie jedna z lepszych serii na rynku wydawniczym. Tym razem, również się na niej nie zawiodłam, a przedstawiana poniżej książka okazała się strzałem w dziesiątkę. 
"Ostatnia mila" to drugi tom cyklu o Amosie Decterze. Niestety nie czytałam pierwszego, choć mam nadzieję to nadrobić. Powieść zaczyna się w Teksańskim Stanowym Zakładzie Karnym w Huntsville. Tam poznajemy więźnia o numerze 7-4-7, który czeka na wykonanie wyroku śmierci. Melvin Mars, bo tak nazywa się osadzony, to czarnoskóry, były sportowiec, który spędził za kratkami 20 lat, za zamordowanie swoich rodziców. Ma 42 lata i właśnie odrzucono jego ostatnią apelację. Jest 7342 dzień jego pozbawienia wolności, ostatni jaki mu został na tym świecie, bo władze więzienia właśnie dziś, mają wykonać wyrok pozbawiający go życia. Tak się jednak nie dzieje. W ostatniej chwili, inny skazaniec przyznał się do popełnienia zbrodni, za którą wcześniej osądzono Marsa. To dopiero początek kłopotów, cudem ocalałego skazańca. Na jego szczęście, do pomocy zgłasza się Amos Decker, znany z "W pułapce pamięci" detektyw, przydzielony do grupy wsparcia FBI, mającej na celu rozwikłanie spraw niewyjaśnionych. Detektyw przez przypadek słyszy w radio o niesamowitym zwrocie akcji dotyczącym byłego futbolisty. Sprawa bardzo przypomina mu historię, jaką sam przeżył po śmierci swojej żony i córki. Postanawia więc, zrobić wszystko by dojść do prawdy. Czy mu się uda? O tym dowiecie się czytając tę książkę.

Co jeszcze ciekawego można powiedzieć o powieści?

Autor ma niezwykły dar kreowania swoich bohaterów. Zarówno detektyw - przygruby, cierpiący na synestezję (widzenie np cyfr w kolorze), a także hipermnezje (dokonała pamięć), jak i były podejrzany (gburowaty, nieufny) wzbudzają wielką sympatię. Na uwagę zasługuje również, ciekawa relacja, jaka się między nimi rodzi. Byli swoimi rywalami na boisku, a teraz widać jak między nimi budzi się szacunek i twarda, trudna, męska przyjaźń. 

"Ostatnia mila" to bardzo dynamiczna, emocjonująca, zwrotna powieść. Idealna na dłuższe wieczory, bo naprawdę trudno się od niej oderwać. Gorąco polecam.

Ja za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję wydawnictwu Dolnośląskiemu.