wtorek, 17 stycznia 2017

5/2017 Marlena Kossakowska - Projekt Dobre Życie / Smak Słowa


Marlena Kossakowska - Projekt Dobre Życie
Wydawnictwo - Smak Słowa
Liczba stron - 132
Data wydania - 17.12.2016r
Kategoria - poradnik
moja ocena 7/10

Projekt Dobre Życie to książka skierowana do osób, które chcą zmienić coś w swoim życiu. Publikacja zawiera zestaw ćwiczeń rozpisanych na 6 tygodni, z ich podziałem na każdy dzień. Zadania opierają się na koncepcji dobrostanu według Seligmana i mają na celu poprawić obszary naszego życia z zakresu: pozytywnych emocji, sensu życia, pozytywnych relacji, osiągnięć, zaangażowania (pasji). Wszystkie ćwiczenia zawarte w publikacji zostały przetestowane przez naukowców. Dotyczą poznania siebie, pracy nad podnoszeniem poziomu optymizmu, odwracania uwagi od dręczących myśli, umacniania więzi, wyciszenia, relaksu, rozluźnienia ciała i umysłu. 
Co najważniejsze książka, jest publikacja naukową. Autorka jest psychologiem, adiunktem z Zakładzie Psychologii Klinicznej i Zdrowia SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego Wydziału Zamiejscowego w Sopocie. Zajmuje się problemami stresu choroby przewlekłej.

Publikacja to typowy zeszyt ćwiczeń, jaki wielu z nas pamięta ze szkół. Zawiera wiele miejsca na nasze osobiste notatki. To zeszyt dla nas i o nas samych. Miejsce do uwieczniania pracy nad budowaniem dobrego, ale przede wszystkim świadomego życia. To idealny projekt dla osób, które tak jak ja, odczuwają potrzebę rozwoju osobistego, dążenia do poprawy jakości życia i postrzegania szczęścia i dobrostanu.

Pierwszym zadaniem na jakie natkniemy się w Projekcie Dobre Życie, jest test silnych stron. Można do zrobić zarówno online, jak i posługując się schematem z książki. Nie zajmie nam to dużo czasu, ale jest podstawą do dalszej pracy.

Mnie do sięgnięcia po tą publikacje, skłoniła właśnie potrzeba poszukiwania sposobu lepszego życia, większej świadomości, radzenie sobie z codziennością i coraz powszechniejszą depresją, która i naszej rodziny nie ominęła. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wszystko zależy od naszej wewnętrznej motywacji, potrzeby zmiany, sumienności i wytrwałości. Bo te czynniki wpływają na sukces pozytywnych skutków zakończenia pracy, nad naszym osobistym projektem. Choć jestem przekonana, że tą pracę można wykonywać cyklicznie i odkrywać siebie na nowo, bo przecież cały czas się zmieniamy.

Dla mnie w to idealna książka, wśród interaktywnych publikacji do samorozwoju, tym doskonalsza, że opierająca się na sprawdzonych, naukowych metodach. I mogę zaznaczyć że nie jest to kolejna z wielu, coraz popularniejszych pozycji z tego zakresu. To zupełnie inna, przetestowana naukowo i rzetelna koncepcja napisana przez psycholożkę i wpisana w konwencję terapii behawioealno-poznawczej.

I podpisuję się całym sercem pod cytatem z książki:

"Pamiętaj, że każdy dzień jest odpowiedni, by zrobić dla siebie coś dobrego"  

Gorąco polecam. 

Za możliwość pracy z Projektem Dobre Życie dziękuję Wydawnictwu Smak Słowa.