piątek, 20 stycznia 2017

7/2017 Arka Czasu - Marcin Szczygielski / Latarnik


Arka Czasu - Marcin Szczygielski
Wydawnictwo - Instytut Wydawniczy Latarnik
Rok wydania - 2015
Liczba stron - 288
kategoria - dla dzieci i młodzieży
moja ocena 10/10

"Arka Czasu" to druga książka Marcina Szczygielskiego, jaką miałam przyjemność przeczytać. Obawiałam się tego spotkania. Zazwyczaj, po bardzo dobrej książce, kolejna ma u mnie zbyt wysoko postawioną poprzeczkę. Tym razem tak się jednak nie stało. "Arka Czasu" to zdecydowany faworyt wśród przeczytanych przeze mnie lektur, zarówno w tym roku, ale i tak zwanych "życiówek". 
Narratorem powieści jest dziewięcioletni Rafał, mieszkaniec Dzielnicy. Nie pamięta życia poza gettem. Jego rodzice wyjechali przed wojną budować nowy dom w Afryce. Niestety okupacja przekreśliła ich szanse na szybki powrót. Chłopiec opisuje nam, trudną codzienność za murami getta: głód, strach, niezrozumienie, ale też próby tworzenia normalności przez niego i Dziadzia, komponowanie posiłków z niczego i wielką miłość jaką darzą się chłopiec i starszy człowiek, jak oddają sobie ostatnie okruchy, z trudem pozyskanego pożywienia. Opisuje też swoją wielką pasję, jaką jest czytanie.
W getcie funkcjonowała biblioteka, do której chłopiec bardzo często zaglądał. Pewnego razu bibliotekarka poleciła mu powieść "Wehikuł czasu" Huberta George'a Wellsa. Ta książka, nie tylko przyniosła Rafałowi ukojenie w trudnych chwilach, ale i na zawsze odmieniła jego życie. 
To ona, pomoże zrozumieć sytuację w okupowanej Warszawie, zarówno w getcie, jak i po stronie aryjskiej. To ona też, ucieczkę z getta i późniejsze ukrywanie się prze Morlokami, jak chłopiec nazywa niemieckich oprawców, pomoże potraktować jako przygodę, trudną, ale z nadzieją na pozytywne zakończenie. Do książki załączone są mapki Miasta Warszawy z wydzieloną Dzielnicą i plan Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego z 1942 roku, co jeszcze lepiej pomoże nam prześledzić losy żydowskiego bohatera.

Dlaczego warto przeczytać "Arkę Czasu"?
Ponieważ to cudowna historia, opowiadająca o najtrudniejszych do zrozumienia momentach w dziejach świata, do jakich należał Holocaust. Ale nie tylko o tym, jest ta opowieść. Jest to książka o miłości, poświęceniu, wartościach, tożsamości, tolerancji i przyjaźni, odwadze i walce o bliskich.  
Jest to książka, która szczegółowo nakreśla historyczne wydarzenia, ale bez moralizatorstwa. Autor tylko pisuje obserwacje głównego bohatera. Ale to wystarcza i robi piorunujące wrażenie.
Czytanie tej lektury, to przede wszystkim wspaniała przygoda.  Czas poświęcony jej czytaniu będzie pełen wzruszeń, uśmiechu, ale i rozpaczy. To mistrzowska lekcja pokazania trudnej historii. 
Na pewno jeszcze do niej powrócę.

Zdecydowanie polecam, nie tylko dzieciom...

Książkę przeczytała dzięki uprzejmości Instytutu Wydawniczego Latarnik.

Polecam Wam obejrzeć book trailer książki: 
Ksiażka otrzymała Grand Prix w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren
na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży


Nagroda Główna w Konkursie Literackim im. Haliny Skrobiszewskiej, 

Książka została wpisana na Listę Skarbów Literatury Dziecięcej 2013