niedziela, 22 stycznia 2017

9/2017 Kulturą w płot - Michał Fedorowicz / Latarnik


Michał Fedorowicz - Kulturą w płot
Wydawnictwo - Instytut Wydawniczy Latarnik
Data wydania - 11.2016
Liczba stron - 250
kategoria - publicystyka literacka i eseje
moja ocena - 6/10

Wstyd się przyznać, ale nie znałam do tej pory bloga kulturawplot.pl/ 
Teraz nadrabiam zaległości. Autor książki to laureat prestiżowej nagrody Blog Roku 2014 i jak sam mówi, tworząc bloga chciał zmienić postrzeganie kultury. Trzeba przyznać, że na pewno mu się to udaje :)
Kulturą w płot to niezwykły zbiór krótkich, nieszablonowych opowieści o postaciach, filmach, książkach, fotografiach wydarzeniach z szeroko pojętego zakresu kultury. Autor wyszukuje nieznane fakty, bulwersujące często ciekawostki i przedstawia je w specyficzny dla siebie i bardzo ciekawy sposób. Kultura jak przekonuje Michał Fedorowicz, nie tylko nie musi być nudna, ponad naszą możliwością pojmowania, ale może być zwykła, przystępna dla nas i niezmiernie ciekawa.  

Moje ulubione rozdziały dotyczą ekranizacji powieści między innymi Forresta Gumpa, Parku Jurajskiego, przyrodzenia Napoleona, rękach Wenus z Milo, popiersiu Lenina, zaginięciu Agathy Christie, brzydkich dzieciach średniowiecza. Jednak każda z historii jest ciekawa.

  "O kulturze można opowiadać z zapałem odkrywcy, znawstwem eksperta i wirtuozerią showmana nowych mediów". Tak właśnie czyni Michał Fedorowicz. "Kulturą w płot" to pozycja dla wielbicieli ciekawostek, kultury szeroko pojętej. Rozdziały i podrozdziały są dość krótkie, spójne i płynnie tworzące całość. Dodatkowym atutem są fotografie związane z opisywanymi zagadnieniami.

Polecam.  

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Instytutu Wydawniczego Latarnik.