czwartek, 23 lutego 2017

24/2017 Pragnienie, Richard Flanagan, Wydawnictwo Literackie

Richard Flangan, Pragnienie
Wydawnictwo - Literackie
Data wydania - 12.01.2017
Liczba stron - 252
Kategoria - literatura piękna
Moja ocena - 7/10
"Pragnienie" to moje pierwsze spotkanie z literaturą Richarda Flanagana. Głównie, co przychodzi mi na myśl, jak myślę o tej książce, to że jest to wielka literatura. Autor pisze pięknie, poetycko, czuć w jego opowieści, dobrą starą szkołę pisarską. Nie ocenia, opisuje wydarzenia i to czytelnik ma podjąć decyzję, jaką przyjmie, w stosunku do tych opisów postawę.

Książka opowiada uniwersalną historię o człowieku, i o tym co naprawdę znaczy nim być, o ludzkich pragnieniach, uprzedzeniach, przeświadczeniach. Całość podzielona jest właściwie na dwie części. Pierwszą, stanowią losy państwa Franklinów, jak również historia Mathinny, osieroconej córki wodza. Drugą część, autor oddał Charlesowi Dickensowi, który ma pomóc odzyskać dobre imię zaginionego Johna. Łączniczką obu światów jest postać Lady Jane. To ona, nie mogąc wydać na świat swojego potomstwa, postanawia adoptować Aborygenkę i w ramach niejako eksperymentu wychować ją na angielską damę.

Najistotniejszą dla mnie informacją, był fakt, że wszystkie postacie z powieści, żyły naprawdę. Autor połączył historię ze swoją wizją, tego jak mogły przebiegać niektóre momenty ich życia. Tłem powieści, są wydarzenia XIX wiecznej Australii, jej literatura, odkrycia geograficzne, historia kolonizacji kraju, kwestia aborygenów i przekonanie o swojej wyższości "białych" ucywilizowanych i uduchowionych religią.

"Pragnienie" zdecydowanie zapada w pamięć, każe się zatrzymać i zastanowić. Jest ponadczasowa, wartościowa, dająca do myślenia i nie pozwalająca przejść obok niej obojętnie literaturą.

Gorąco polecam.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki, dziękuję Wydawnictwu Literackie.