poniedziałek, 8 maja 2017

52/2017 Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy. Literackie, 2017

Anne-France Dautheville
Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy.
Wydawnictwo - Literackie
Data wydania - 16.03.2017
Liczba stron - 148
Kategoria - popularnonaukowa
Moja ocena - 7/10 - bardzo dobra
Polecam:
- miłośnikom literatury popularnonaukowej
- miłośnikom natury
- miłośnikom krótkiej formy naukowej
Coraz częściej, na polskim rynku wydawniczym można wyszukać pozycje popularnonaukowe, dotyczące otaczającego nas świata zwierząt i roślin. Bardzo mnie to cieszy, szczególnie że sama zaczęłam się tym tematem bardziej interesować. Bo chociaż rozmawiam z roślinami w swoim domu, nadaje im imiona, wycieram listki z kurzu, jakoś do tej pory, nie bardzo wnikałam w ich personifikacje i magiczne moce. :). Najwyższy czas to zmienić.

Czym charakteryzuje się publikacja "Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy"? To przede wszystkim pięknie wydana, opatrzona rycinami i wieloma krótkimi ciekawostkami na temat roślin niewielka książeczka. Nie znajdziemy w niej długich wywodów, raczej mini encyklopedyczne, krótkie, ale niezwykle ciekawe anegdoty, dotyczące świata flory. Wszystkie te informacje napisane są, w sposób niezobowiązujący, ciekawy, pełen dystansu i  humoru i nawiązujący do zagadnień związanych nie tylko z przyrodą, ale też z historią, mitologią, literaturą, wierzeniami, obyczajami, oraz powiedzonkami. Moją największą sympatię zdobył cykl: Moja babcia powiada... zawierająca rady niczym ze starych magazynów dla pań, lub staro babcinych wierzeń... :)

Jakie wiadomości znajdziemy w książce? Np co zrobić, gdy nasz pies spotka się ze skunksem, dlaczego Ludwik XIV zakazał wwożenia na swój dwór ananasów, czym posmarować poparzone przez pokrzywę miejsce, z czego zbudowana są konopie, czym inspirowana była pierwsza butelka coca-coli, według których roślin można ustawiać zegarek, i wiele innych wspaniałych ciekawostek. Anne - France Dautheville ma dar do wyszukiwania i dzielenia się z czytelnikami niesamowitymi wiadomościami. "Sekrety roślin", które przed nami odkrywa są na to najlepszych przykładem. 

Powyższa publikacja, dedykowana jest, nie tylko do wielbicieli przyrody, ale przede wszystkim tym, którzy chcieliby się o niej czegoś dowiedzieć, jednak odstraszają ich naukowe wywody, encyklopedie i podręczniki akademickie. Całość książki jest niejednorodna i nie trzeba czytać jej od deski do deski. Wręcz przeciwnie, jej układ, to że, wiadomości nie są jakoś specjalnie poukładane tematycznie, raczej skłania do otworzenia na jakiejkolwiek stronie i zapoznania się z losowo wybranymi punktami. 

"Sekrety roślin" to jedna z tych książek, które stanowią idealny pomysł na prezent. Jest niezwykle piękna, wartościowa, interesująca (myślę, że nawet tych, którzy nie interesują się przyrodą, może kilka informacji zaciekawić). Uważam też, że "Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy." to też wspaniała pozycja, którą powinni wskazywać nauczyciele przyrody swoim uczniom. To genialny sposób by zainteresować młodzież tą tematyką i ciekawy pomysł na rozważania. 
Lektura tej książki, sprawiła mi wiele radości, choć kończąc ją miałam poczucie, że jest za krótka, że jeszcze kilka stron, by jej nie zaszkodziło. :) 

Gorąco polecam, szczególnie do poczytania na łonie natury :)
Za udostępnienie egzemplarza do recenzji, serdecznie dziękuję wydawnictwu Literackie.