czwartek, 11 maja 2017

54/2017 Dąbrowska (nie)znana: Szkice, Ewa Głębicka, Trzecia Strona, 2016

Ewa Głębicka - Dąbrowska (nie)znana: Szkice
Wydawnictwo - Trzecia Strona
Data wydania - 8.11.2016
Liczba stron - 472
Kategoria - biografia/autobiografia/pamiętniki
Moja ocena - 7/10


Polecam w szczególności:
- fanom twórczości Marii Dąbrowskiej
- lubiącym biografie nietuzinkowych osób
Czy interesowaliście się kiedyś, życiorysem Mari Dąbrowskiej, poza suchymi notkami biograficznymi dyktowanymi przez nauczycieli w szkole, bądź czytanymi na obwolucie okładki "Noce i Dnie"? Nie? Ja do tej pory też nie byłam tym za bardzo zainteresowana. Okazuje się jednak, że niesłusznie. Postać tej niezwykłej powieściopisarki, dramatopisarki i tłumaczki, skrywa bowiem, niejedna ciekawostkę. 

Autorka szkiców o powieściopisarce, profesor Ewa Głębicka, od lat śledzi i sama uczestniczy w wielu badaniach dotyczących Marii Dąbrowskiej i co ciekawe, nadal po tylu latach udaje się odkryć nowe zaskakujące watki biografii, tej nietuzinkowej pisarki.
Pokaźny rozdział ukazuje nam dokładna genezę powstania książki „Noce i dnie”, przełomowej i do tej pory uznawanej za jedną z najlepszych powieści w historii literatury polskiej, i za którą pisarka kilkakrotnie zostawała nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Okazuje się też, że autorka, w swojej flagowej powieści zawarła wiele wątków biograficznych. A trzeba mieć na uwadze, że Maria Dąbrowska wiodła ciekawe życie, w ciekawych literacko czasach.
W książce poznajemy życiorys Dąbrowskiej, jej dzieciństwo, związki z nurtami niepodległościowymi, małżeństwo z poznanym za granicą i zaprzyjaźnionym z Józefem Piłsudskim, Marianem Dąbrowskim. Wiele miejsca zajmują też, rozważania na temat relacji między Dąbrowską a Markiem Hłasko, relacji między pisarką a  Gałczyńskim i rozważań na temat tego, czy Dąbrowska, naprawdę nie darzyła tego ostatniego sympatią… Wisienką na torcie jest rozdział poświęcony trudnej miłości między Dąbrowską a Anną Kowalską, o której nadal niezbyt często się wspomina.
Książka zawiera wiele fotografii pisarki, jej rękopisów czy listów, a także cytaty z korespondencji, i dzienników, co tworzy ją jeszcze bardziej atrakcyjną pozycją.

Polecam.  Nie tylko fanom książki "Noce i dnie" i badaczom literatury. To naprawdę ciekawa pozycja dla każdego. 

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Trzecia strona