wtorek, 9 maja 2017

53/2017 Ostatnia wizyta, Jacek Ostrowski, Od deski do deski, 2017

Jacek Ostrowski - Ostatnia wizyta
Seria - Na F/Aktach
Wydawnictwo - Od deski do deski
Data wydania - 15.02.2017
Liczba stron - 300
Kategoria - Literatura faktu
Moja ocena - 8/10 - rewelacja
Polecam w szczególności:
- fanom literatury opartej na faktach,
- jak również kryminałów z czasów PRL,
- tym, którzy lubią mroczny klimat tamtego okresu.O książkach z serii Na F/Aktach czytałam wiele dobrego. Bardzo się cieszę, że miałam okazję, wreszcie i ja po nią sięgnąć. W ramach tej serii wydawane są powieści, oparte na głośnych sprawach kryminalnych z czasów PRL. Przyznaję, że mam słabość do tej epoki i fascynuje mnie jej trudna złożoność.

"Ostatnia wizyta" to jedna z tych pozycji, obok której nie sposób pozostać obojętnym. Szczególnie mając na uwadze, że tak właśnie wyglądała ówczesna rzeczywistość, pełna układów, wykorzystywania władzy, pełna brutalności i bezsilności zarazem, pełna prób zatuszowania i doprowadzenia do zapomnienia o bestialskich zbrodniach. "Ostatnia wizyta" to książka wstrząsająca, przerażająca, przytłaczająca, ale również bardzo ważna dla zrozumienia mechanizmów tamtej epoki.

Akcja powieści rozgrywa się w roku 1970 i dotyczy bardzo głośnej sprawy porwania pediatry Stanisławy Krzemińskiej. Autor posiłkując się aktami sądowymi, oraz rozmowami z prokuratorem, który prowadził śledztwo, próbuje odsłonić nam kulisy tamtych wydarzeń. Głównym bohaterem powieści jest współpracownik KGB, dziennikarz, Zbigniew Pielach. Mężczyzna, próbuje uchodzić za "szanowanego obywatela, mającego szerokie plecy", jest natomiast bankrutem, znęcającym się nad swoja żoną. Morduje na zlecenie i dla przyjemności, terroryzuje miasto, zastrasza sąsiadów. W pewnym momencie zaczyna palić mu się grunt pod nogami. Banki ponaglają go o spłatę długów, stare cienie zaczynają go dopadać. Pielak podejmuje się, porwania lekarki związanej z Armią Krajową i posiadającą informacje ważne dla bezpieczeństwa aparatu ówczesnej władzy.   

"Ostatnia wizyta" stanowi wstrząsający obraz mrocznych realiów życia w PRL-u, sposób działania KGB, konsekwencje współpracy z tym organem, oraz jego wpływ na ludzi. Pokazuje również uwikłanie osób z otoczenia tych, na których komitet miał haka. Powieść to również bardzo rozwinięte spektrum ludzkich osobowości. Na uwagę zasługuje w tym zakresie postać żony mordercy. Bogobojnej kobiety, która kryje zbrodnie męża.

Z niecierpliwością czekam na moment kiedy sięgnę po kolejne części serii Na F/Aktach. "Ostatnia wizyta", wciągnęła mnie od pierwszej, do ostatniej strony, jej klimat, stylistyka, układ, zdecydowanie są w moim typie. Polecam. Choć to książka, dla ludzi o mocniejszych nerwach.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Od deski do deski.