poniedziałek, 26 czerwca 2017

74/2017 Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty, Sylwia Zientek, W.A.B.,2017

Sylwia Zientek
Hotel Varsovie - Klątwa lutnisty
Wydawnictwo - W.A.B.
Data wydania - 24.05.2017
Liczba stron - 656
kategoria - Lit. obyczajowa i romans
Moja ocena - 7/10Polecam w szczególności:
- lubiącym książki z historią w tle
- mieszkańcom Warszawy
- lubiącym sagi rodzinne

Sylwia Zientek to autorka powieści obyczajowych i historycznych. Niedawno ukazała się jej najnowsza książka „Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty. Tom 1.” Powieść opowiada o tajemnicach, związanych z rodziną warszawskich hotelarzami. Jest co czytać, ponieważ z hotelem przy Długiej wiąże się wiele sekretów i niespodziewanych zwrotów akcji.

Akcja powieści rozgrywa się w trzech czasach.
W XXI wieku, Dana Zmijewski przyjeżdża do stolicy, by odzyskać rodzinną kamienicę,  w której kiedyś jej przodkowie prowadzili hotel. Budynek został zniszczony podczas Powstania Warszawskiego. Dla Dany jej korzenie, nie mają większego znaczenia, jednak podczas zwiedzania Warszawy, odkrywa historię swoich przodków. Ta natomiast sięga wieku XVII. Wtedy to Lutnista Kapeli Królewskiej Laurenty Żmij mimo przeszkód, klęsk spadających na miasto i wielkiego pożaru, buduje zajazd. Do pomocy w jego prowadzeniu ma piękną i zadziorną Kalinę Melcerównę, młodszą, przyrodnią siostrę zmarłej żony, a także brata Joachima. Bracia rywalizują między sobą o względy kobiety. W pewnym momencie mężczyźni zdają sobie sprawę, że nad ich rodem wisi klątwa. Ale, czy nie jest już za późno?
Gdzieś pomiędzy w wieku XIX natomiast, córka właściciela Hotelu Varsovia, na Długiej, Eleonora Żmijewska, oczekuje z niecierpliwością na oświadczyny. Posłuszna zawsze ojcu, z wiarą wygląda kandydata do jej ręki, którego wybrał rodzic. Niestety, jej uporządkowany świat, pełen przyjęć, spacerów po parku i wypełniony dobroczynną pracą z ubogimi, załamuje się po samobójczej śmierci  ojca. Na jaw zaczynają wychodzić długi i tajemnice rodzinne. Elżbieta, jest ostatnią deską ratunku, by ocalić rodzinne wielopokoleniowe dziedzictwo. Czy ma na to szansę?

Sylwia Zientek, w swojej najnowszej książce, wprowadza i przenosi nas w świat wielopokoleniowej rodziny warszawskich hotelarzy. Robi to w sposób ciekawy, barwny i sugestywny. Przeplata między sobą historie, barwnie opowiada o Warszawie, jej ulicach i kamienicach, ciągnące się od XVII wieku, aż po współczesność.

Jestem bardzo ciekawa kolejnej części. Polecam.

Za egzemplarz do recenzji, serdecznie dziękuję wydawnictwu W.A.B (grupa Wydawnicza Foksal)