wtorek, 1 sierpnia 2017

92/2017 Anna Dymna, Wojciech Szczawiński, Warto mimo wszystko, Znak, 2017

Anna Dymna, Wojciech Szczawiński
Warto mimo wszystko. Pierwszy wywiad rzeka
Wydawnictwo - Znak
Data wydania - 10.04.2017
Liczba stron - 368
Kategoria - wywiad
Moja ocena - 9/10 - rewelacja

Polecam w szczególności:
- wielbicielom Anny Dymnej
- lubiącym wywiady
- lubiącym wartościowe rozmowy
- socjologom
- psychologom
- ludziom działającym na rzecz innych, tym którzy chcieli by
- ludziom szukających inspiracji.
Anna Dymna, to dla mnie jedna z nielicznych osób publicznych, współcześnie żyjących, które są autorytetem. Podziwiam tą niesamowitą kobietę, za jej postawę życiową, za jej radość, za jej waleczność i miłość przeogromną do ludzi i świata. Najbardziej jednak za to, że właściwie codziennie udowadnia jaką wielką radością jest niesienie pomocy i bycie dla innego człowieka.

Książka „Warto mimo wszystko. Pierwszy wywiad rzeka”, została po raz pierwszy wydana w 2006 roku, teraz do rąk czytelnika trafiło jej nowe i poszerzone wydanie. Książka stanowi niewielki portret tej niezwykłej kobiety. Niewielki ponieważ Anna Dymna działa w wielu instytucjach i przedsięwzięciach jak choćby: Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Krakowski Salon Poezji (moje marzenie by móc w nim uczestniczyć), Festiwal zaczarowanej piosenki, Festiwal „Albertiana”, Fundacja „Mimo wszystko”, Europejski Ośrodek Wczasowo – Rehabilitacyjny dla Osób Niepełnosprawnych „Spotkajmy się”, Program telewizyjny „Anna Dymna – Spotkajmy się”. A przecież wciąż jeszcze gra i zachwyca nie tylko w teatrze, ale również w telewizji. I znajduje na to wszystko czas. I odnajduje w tym sens i radość. Swoją pasją i optymizmem zaraża innych.

Wojciech Szczawiński, wbrew pozorom, nie wystawia aktorce laurki. Wręcz przeciwnie, czytelnik może odnieść wrażenie, że autor stara się z tego wizerunku niemal świętej Anny, wydobyć prawdziwego, czasem ułomnego, czasem mylącego się i wątpiącego człowieka. Rozmowy z aktorką są błyskotliwe, fascynujące i szczere. Z jej słów płynie mądrość, doświadczenie, poświęcenie, ale takie bez przymusu, z głębi serca. Anna Dymna, z wielką żarliwością udowadnia, w tej rozmowie, że życie jest piękne, wartościowe i fascynujące. O ile nie pozostajemy w nim sami ze sobą. O ile wyjdziemy do ludzi i otworzymy się na nich.

Co jeszcze znajdziemy  w publikacji? Piękne niepublikowane dotąd fotografie z osobistymi komentarzami aktorki. Poza tym niezwykle ciekawe opowieści o aktorstwie, o miłości do Wiesława Dymnego (która, niezwykle wzrusza), o pracy z niepełnosprawnymi i mądrym pomaganiu (która niezwykle mobilizuje).

„Warto mimo wszystko” to nie jest zwykła biografia, to biografia niezwykłej kobiety, oparta na jej mądrości i człowieczeństwie. To podręcznik o tym, że warto mimo wszystko być. Być człowiekiem, być dla drugiego człowieka i że warto pomagać, ale mądrze.
Bardzo gorąco Wam polecam.


Za egzemplarz do recenzji, serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak :)