środa, 2 sierpnia 2017

93/2017 Kręta droga do nieba, Bożena Gałczyńska-Szurek, Szara Godzina, 2017

Kręta droga do nieba
Bożena Gałczyńska - Szurek
Wydawnictwo - Szara Godzina
Data wydania - 31.05.2017
Liczba stron - 400
Kategoria - lit. obyczajowa z wątkami kryminalnymi
Polecam w szczególności:
- fanom powieści Bożeny Gałczyńskiej - Szurek
- lubiącym powieści obyczajowe, z wątkami kryminalnymi,
- lubiącym nieskomplikowaną, jednak ciekawą powieść,
- planującym podróż do Grecji, lub chcących taką podróż powspominać, lub poczuć klimat tego miejsca.

Na książki Bożeny Gałczyńskiej – Szurek, natrafiłam już jakiś czas temu, jednak dopiero teraz miałam okazję się z nimi zapoznać. Przyznam szczerze, że nie przypominam sobie innej książki w podobnym stylu. :)

„Kręta droga do nieba” to właściwie kryminał, z drobną dawką humoru, oraz silnymi wątkami związanymi z Grecją, z jej historią, krajobrazami, mentalnością mieszkańców. Czytając tę książkę, miałam wrażenie, że niemal widzę piękne niebieskie niebo, białe domki z niebieskimi okiennicami i zielone wzgórza. 

Akcja powieści dzieje się bowiem na greckiej ziemi, wśród sielskich krajobrazów, hermetycznie żyjących sąsiadów, którzy wiedzą wszystko o wszystkich. Czas na wyspie biegnie w miarę spokojnie, aż do upadku cudownej ikony Madonny podczas świątecznej procesji. Mieszkańcy wierzą, że to omen, zwiastujący nieszczęście. W złe znaki nie wierzy Polka, autorka książek, która od jakiegoś czasu mieszka na wyspie z mężem marynarzem. Kiedyś była policyjnym psychologiem. Nic więc dziwnego, że w naturalny sposób stała się łącznikiem między tubylcami a dochodzeniowcem z zewnątrz. 

Co wydarzyło się w cerkwi? Co stało się z cudownym obrazem Madonny, że na jej obliczu pojawiły się łzy? Dlaczego świątynia staje się miejscem niebezpiecznym? Śledztwo prowadzi do tajemnic mieszkańców, ale czy miały one wpływ na to, co wydarzyło się w kościele? Czy możliwe jest w ogóle rozwiązanie tej tajemniczej sprawy?

„Kręta droga do nieba” to idealna lektura na wakacje, szczególnie gdy planujecie podróż do Grecji. :) Myślę co prawda, że to książka bardziej dla kobiet, ale mężczyźni również nie powinni się przy niej nudzić. Miejscami wątki wydały mi się lekko nierzeczywiste i trochę naciągane, ale z drugiej strony, w końcu wszystko może się zdarzyć.
Gorąco polecam :)

Za egzemplarz do recenzji, serdecznie dziękuję wydawnictwu Szara Godzina.