czwartek, 3 sierpnia 2017

94/2017 Klasztor Zapomnienia, Bożena Gałczyńska - Szurek, Szara godzina, 2017

Bożena Gałczyńska - Szurek
Klasztor Zapomnienia
Wydawnictwo - Szara Godzina
Data wydania - 24.05.2017
Liczba stron - 304
Kategoria - lit. obyczajowa z elementami kryminałuPolecam w szczególności:
- fanom powieści Bożeny Gałczyńskiej - Szurek
- lubiącym powieści obyczajowe, z wątkami kryminalnymi,
- lubiącym nieskomplikowaną, jednak ciekawą powieść,
- planującym podróż do Grecji, lub chcących taką podróż powspominać, lub poczuć klimat tego miejsca.
„Klasztor zapomnienia” to druga książka w mojej biblioteczce pióra Bożeny Gałczyńskiej – Szurek. Książka została wydana w 2013 roku pod tytułem „Monachos”. Teraz poprawiona i ubrana w nową szatę graficzną, została przekazana czytelnikom pod zmienionym tytułem.

„Klasztor zapomnienia”, tak jak „Kręta droga do nieba” jest powieścią obyczajowo-sensacyjną . Akcja osadzona jest na greckiej wyspie. Główną bohaterką książki jest Klara. Polka swoje dzieciństwo i młodość spędziła w Grecji. Teraz powraca na wyspę gdzie ożywają trudne dla niej wspomnienia. W dodatku na jaw wychodzą rodzinne tajemnice, i powracają dawne  urazy. Pamiętnik nieżyjącego ojca rzuca dodatkowe światło na wydarzenia z przeszłości. To nie jedyne co kobieta ma na swoich barkach. Klara bowiem jako policyjny psycholog uczestniczy w śledztwie dotyczącym zagadkowej śmierci dwóch mężczyzn, którzy w niewyjaśnionych okolicznościach spadli z klifu. Jeden z nich był mnichem, co prowadzi śledztwo do Republiki Mnichów, stanowiącej niejako państwo w państwie. Z związku z tym, że kobiety nie mają wstępu na półwysep Athos, Klara musi przebywać w przebraniu. W dodatku mnisi nie są skorzy do zwierzeń a kobieta ma wrażenie że ktoś ją śledzi.
Co ukrywają zakonnicy? Kim był mnich, który zginął? Kim okaże się tajemniczy rowerzysta? Wreszcie czy uda się odnaleźć winnego zbrodni?

Książka pachnie wakacjami, latem i greckimi oliwkami… To idealna lektura na koc na leśnej polanie, w cieniu drzew lub do czytania na rozgrzanym piasku :)

Powieść zdecydowanie przypadła mi do gustu, chyba nawet trochę bardziej niż „Kręta droga do nieba” „Klasztor zapomnienia” to książka nie tylko o zbrodni, ale również o rodzinnych sekretach i złożonych relacjach międzyludzkich. To bardzo ciekawa i dająca do myślenia lektura. Polecam.
Za udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu Szara Godzina.