Przejdź do głównej zawartości

Pielgrzym, Terry Hayes, Rebis, 2018
Mam świadomość, że to co za chwilę napiszę, będzie brzmiało dość dziwnie w przypadku książki, która została wydana w Polsce w 2014 roku, jednak "Pielgrzym" jest zdecydowanie moim literackim odkryciem 2018 roku. 

Autor powieści Terry Hayes w kulturze masowej znany jest jako scenarzysta takich filmowych hitów jak: "Z piekła rodem", "Godzina zemsty", "Granica wytrzymałości" czy "Plan lotu". "Pielgrzym" to jego debiut literacki, teraz przypomniany za sprawą drugiej książki "Rok szarańczy". 

Tytułowy Pielgrzym, to człowiek, który tak właściwie nie istnieje. Przed laty pracował w wywiadzie. Realia jakie nastały skłoniły go do wycofania ze służby i zapadnięcia się pod ziemię. Zanim zniknął na dobre, pod pseudonimem wydał podręcznik kryminalistyczny. Niestety opisanymi w nim przypadkami zainspirował mordercę młodej kobiety. Szybko okazało się, że to nie jedyna zagadkowa śmierć, z którą podczas śledztwa będzie się musiał zmierzyć były agent, który jednocześnie niezamierzenie został pomysłodawcą zbrodni doskonałej. Sprawy przybierają drastyczny obrót, tym bardziej przerażający, że na jaw wychodzą fakty dowodzące wielkiemu spiskowi, który jako akt terrorystyczny zagraża całej ludzkości. Czy agentowi uda się zapobiec katastrofie?

"Pielgrzym" to niesamowicie wciągająca, intrygująca, mocna i rzetelnie napisana powieść, która wciąga od pierwszej strony. Autor z każdym niemal rozdziałem podnosi poziom napięcia aż po spektakularny finał. W powieści znajdziemy wątki sensacyjne, szpiegowskie, terrorystyczne ale również psychologiczne. 

Książka Terrego Hayesa to osiemset stron pełnych akcji, zaskakujących odkryć i wielu wątków połączonych ze sobą w niezwykle ciekawy i frapujący sposób. To absolutnie jedna, z lepszych książek, które miałam przyjemność czytać w ostatnim czasie. Już z wielką niecierpliwością czekam na kolejną książkę tego autora. Tymczasem zachęcam Was gorąco do sięgnięcia po "Pielgrzyma".

Zdecydowanie polecam.  

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękuję wydawcy - wydawnictwu Rebis

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Walka prze łzy. Matka Tomasza Komendy Teresa Klemańska, Grzegorz Głuszak, Znak Literanova, 2019

Kółko się pani urwało, Jacek Galiński, W.A.B., 2019

Tammy Robinson, Twoje fotografie, IUVI, 2019

Matka, S.E.Lynes, Vesper, 2019

Inkub, Artur Urbanowicz, Vesper, 2019

Plotka, Lesley Kara, Otwarte, 2019

Miłe Natalii początki, Olga Rudnicka, Prószyński i s-ka, 2019