Przejdź do głównej zawartości

Oszukana, Magda Stachula, Edipresse, 2019
„Oszukana” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Magdy Stachuli. Przyznam się Wam, że zupełnie nie wiedziałam czego po tej książce się spodziewać. Spoglądając jednak na pozytywne opinie poprzednich powieści tej autorki, wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć.

Główną bohaterką najnowszej powieści Magdy Stachuli jest dwudziestotrzyletnia Lena. Dziewczyna mieszka wraz ze swoim chłopakiem Nikodemem i ich psem w pięknej willi pod lasem. Lena nieczęsto opuszcza posiadłość swojego mężczyzny, ale i nie ma w sumie takiej potrzeby. Dla kobiety, która się ukrywa, dom z dala od cywilizacji jest właściwie jedyną słuszną opcją. Jednak nawet na końcu świata Lenę dopadają tajemnice z jej przeszłości. Czy możliwe, że dopadną ją również ludzie, przed którymi ucieka?

Powiem Wam, że bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. Czyta się ją z jednej strony lekko i bardzo sprawnie, z drugiej natomiast czuć na plecach nadchodzące kłopoty i z rosnącym zaciekawieniem czeka się na rozwój wydarzeń. Do tego jest niezwykle dynamiczna i jak człowiek już zacznie czytać nie może się dosłownie od niej oderwać. I nie przeszkadza w tym pierwszoosobowa narracja z punktu widzenia trzech bohaterów. Wprost przeciwnie. Mam wrażenie, że zarówno zmiana narratorów jak i przeskoki czasowe dodały tej powieści jeszcze większego pazura. Mam też wrażenie, że te zabiegi mocniej podsycały atmosferę lęku i niepewności. Dodatkowo powieść ma ten mroczny i klaustrofobiczny klimat, który lubię najbardziej. Cała akcja była dopracowana i mimo lekkiego chaosu mam wrażenie misternie zaplanowana. Miejscami miałam wrażenie niestety pewnej nierealności, ale i tak zdecydowaną większość treści „kupiłam”. Szczególnie uczucia, które targały główną bohaterką. Przyznam się Wam, że trochę ten lęk mi się niestety (stety dla książki) udzielił.

Jak wiecie mam ogromną słabość do polskich twórców. Magda Stachula potwierdza, że jest to słabość słuszna. Zdecydowanie muszę sięgnąć w najbliższym czasie po poprzednie powieści autorki. Tymczasem polecam Wam „Oszukaną”. Zdecydowanie ta książka jest warta uwagi. Dla mnie czytanie tej powieści było dużą przyjemnością.

Na dodatkową uwagę moim zdaniem zasługuje niezwykle intrygująca okładka. Wiem, że nie powinno się po niej oceniać, a jednak są książki, po które nadal nie sięgnęłam, bo mają brzydką lub nieciekawą okładkę. Nic na to nie poradzę, że tak po prostu mam. Tym razem to co wewnątrz i na zewnątrz współgra ze sobą idealnie. Tak więc z czystym sumieniem:
Kocham Cię Moje Życie poleca 😊

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji, serdecznie dziękuję wydawcy – wydawnictwu Edipresse.

Komentarze

  1. Na pewno skorzystam z polecenia, bo książka zainteresowała mnie już w momencie zapowiedzi. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Walka prze łzy. Matka Tomasza Komendy Teresa Klemańska, Grzegorz Głuszak, Znak Literanova, 2019

Kółko się pani urwało, Jacek Galiński, W.A.B., 2019

Matka, S.E.Lynes, Vesper, 2019

Tammy Robinson, Twoje fotografie, IUVI, 2019

Inkub, Artur Urbanowicz, Vesper, 2019

Plotka, Lesley Kara, Otwarte, 2019

Miłe Natalii początki, Olga Rudnicka, Prószyński i s-ka, 2019